Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας

Tης Kαθηγήτριας της Iατρικής κ. B. Καλαποθάκη,
Διευθύντριας του Eργαστηρίου Υγιεινής και Eπιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

B. Καλαποθάκη Το μάθημα της Υγιεινής διδάσκεται στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από της Ιδρύσεώς του το 1837, στην αρχή σε συνδιδασκαλία με άλλα μαθήματα. O πρώτος ουσιαστικά τακτικός καθηγητής του μαθήματος ήταν ο Κωνσταντίνος Σάββας (1920-1929), ιδρυτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και επίτιμο μέλος του Ινστιτούτου Υγιεινής του Λονδίνου, ο οποίος διαχώρισε την έδρα Υγιεινής από την έδρα Μικροβιολογίας. Το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ιδρύθηκε το 1938 με διευθυντή τον καθηγητή Γεράσιμο Αλεβιζάτο. Επόμενοι καθηγητές-διευθυντές ήταν ο Βασίλειος Βαλαώρας, ο Πέτρος Βασιλειάδης, ο Δημήτριος Τριχόπουλος (επί 33 έτη) και από το 2005 η Βικτωρία Καλαποθάκη.

Σκοπός του Εργαστηρίου

Ο σκοπός του Εργαστηρίου είναι:

• Η εκπαίδευση προπτυχιακών φοιτητών της Ιατρικής Σχολής, του Oδοντιατρικού και του Φαρμακευτικού Τμήματος (5 υποχρεωτικά και 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα).

• Η εκπαίδευση μεταπτυχιακών σπουδαστών της Ιατρικής Σχολής και άλλων Τμημάτων Πανεπιστημίων (τέσσερα προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών).

• Η ανάπτυξη και προαγωγή της έρευνας στον τομέα της Ιατρικής και άλλων συναφών επιστημών.

• Η κάλυψη διαγνωστικών αναγκών με χρήση μεθόδων υψηλής τεχνολογίας.

Kατά τη διάρκεια διδασκαλίας στο Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών Εκπαιδευτικό έργο

Προπτυχιακή εκπαίδευση

Στο πλαίσιο της προπτυχιακής εκπαίδευσης τα μέλη Δ.Ε.Π. του Εργαστηρίου διδάσκουν στην Ιατρική Σχολή τέσσερα υποχρεωτικά μαθήματα:
α) Ιατρική Στατιστική (52 ώρες) 1ο εξάμηνο
β) Επιδημιολογία και Μεθοδολογία Έρευνας (52 ώρες) 5ο εξάμηνο
γ) Προληπτική Ιατρική και Δημόσια Υγεία (65 ώρες) 8ο εξάμηνο και
δ) Ιατρική της Εργασίας (26 ώρες) (Διατομεακό) 8ο εξάμηνο καθώς και δύο κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα: (i) Υγιεινή και Επιδημιολογία στο χώρο του Νοσοκομείου και (ii) Υπηρεσίες Υγείας.
Στο Oδοντιατρικό Τμήμα το υποχρεωτικό μάθημα Βιοστατιστική (26 ώρες) και στο Φαρμακευτικό Τμήμα το κατ' επιλογήν υποχρεωτικό μάθημα Υγιεινή και Επιδημιολογία (52 ώρες).

Μεταπτυχιακή εκπαίδευση

1. Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών

• Κοινωνική και Προληπτική Ιατρική
• Βιοστατιστική
• Προαγωγή και Αγωγή Υγείας
• Επαγγελματική και Περιβαλλοντική Υγεία – Διαχείριση και οικονομική αποτίμηση

2. Επίβλεψη και εκπόνηση Διδακτορικών Διατριβών

Την τελευταία πενταετία (2000-2005) έχουν ολοκληρωθεί 38 διδακτορικές διατριβές, ενώ 28 είναι υπό εκπόνηση.

Ερευνητές του Eργαστηρίου Yγιεινής και Eπιδημιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Κέντρα και Μονάδες

Στο πλαίσιο του ερευνητικού του έργου και της παροχής υπηρεσιών το Εργαστήριο έχει αναπτύξει τα ακόλουθα Κέντρα και Μονάδες:
• Εθνικό Κέντρο Αναφοράς Ρετροϊών
• Κέντρο Έρευνας και Πρόληψης Ατυχημάτων
• Κέντρο Μελετών Υπηρεσιών Υγείας
• Μονάδα Διατροφής (Συνεργαζόμενο Κέντρο του Παγκόσμιου Oργανισμού Υγείας)
• Μονάδα Εργαστηριακής Διάγνωσης με έμφαση στην εργαστηριακή διάγνωση της ηπατίτιδας.

Ερευνητική δραστηριότητα

Τα μέλη Δ.Ε.Π. του Εργαστηρίου συμμετέχουν σε ευρύ φάσμα ερευνητικών δραστηριοτήτων που αφορούν τα κάτωθι αντικείμενα:
• Λοιμώδη νοσήματα με έμφαση στις ηπατίτιδες και τη λοίμωξη HIV-AIDS
• Επιδημιολογία χρόνιων νοσημάτων με έμφαση στις κακοήθεις νεοπλασίες, τα καρδιοαγγειακά νοσήματα και την παιδική ογκολογία
• Διατροφική επιδημιολογία
• Επιδημιολογία και Πρόληψη Ατυχημάτων
• Επαγγελματικά νοσήματα
• Περιβαλλοντική Επιδημιολογία
• Βιοστατιστική μεθοδολογία
• Υπηρεσίες Υγείας και Προαγωγή της Υγείας.

Κατά το 2005 βρίσκονταν σε εξέλιξη 24 ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα από την Ελλάδα ή το εξωτερικό. Το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας είναι μία από τις ερευνητικά δημιουργικότερες ακαδημαϊκές μονάδες στη χώρα μας. Μόνο κατά τη διάρκεια του 2005 δημοσιεύτηκαν από τα μέλη Δ.Ε.Π. του Εργαστηρίου 82 εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά του συστήματος Pub Med.

Tο προσωπικό του Eργαστηρίου

Διδακτικό Επιστημονικό Προσωπικό

Καθηγητές:
Βικτωρία Καλαποθάκη (Διευθύντρια), Άγγελος Χατζάκης, Ελένη Πετρίδου, Αναστασία Τζώνου (εκλεγείσα), Κλέα Κατσουγιάννη (εκλεγείσα)

Αναπληρωτές Καθηγητές:
Άννα Καλαντίδου, Αθηνά Λινού, Υβόννη Κουμαντάκη, Ευαγγελία Ξηρουχάκη, Παγώνα Λάγιου, Ξενοφών Ζαβιτσάνος, Ιωάννης Τούντας

Επίκουροι Καθηγητές:
Δημήτρης Καραλής, Παναγιώτα Τουλούμη

Λέκτορες:
Ανδρονίκη Νάσκα, Βασιλική Μπενέτου, Χριστίνα Μπάμια

Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό:
Ποτίτσα Δρογκάρη, Ελένη Ζερβού, Αγλαΐα Γκιόκα