Πνευματικά δικαιώματα και Αποποίηση ευθυνών

Ασκληπιακό Πάρκο Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Copyright © 2005 - 2008

Η Πύλη βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ανάπτυξης και δεν είναι πλήρης.
Παρακαλούμε να τη χρησιμοποιήσετε με κατανόηση και προσοχή.

Τα πνευματικά δικαιώματα επί των κειμένων της Πύλης ανήκουν στους Συγγραφείς. Υπεύθυνοι των ενημερωτικών πληροφοριών είναι οι φορείς και οι εξουσιοδοτημένοι εκπρόσωποί τους. Τα πνευματικά δικαιώματα για τις ιδέες και τις προτάσεις επί των Σύγχρονων Ασκληπιακών Πάρκων και του «Ασκληπιείου Πάρκου Αθηνών» ανήκουν στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Επιτρέπεται η χρήση όλων ή μέρους των ιδεών και των προτάσεων σχετικά με τα Σύγχρονα Ασκληπιακά Πάρκα, εφόσον υπάρχει σαφής και ευδιάκριτη αναφορά στην Ιατρική Σχολή.

Η Πύλη δεν επιδιώκει την υποκατάσταση της κλινικής πράξης. Σκοπός της Πύλης είναι η επιστημονική πληροφόρηση του Πολίτη. Η επίτευξη του στόχου αυτού αναμένεται να έχει ευνοϊκό αντίκτυπο και στις σχέσεις ιατρού-ασθενούς. Αν ο επισκέπτης αναγνωρίσει σημεία ή υποκειμενικά συμπτώματα στον ίδιο ή σε άτομα του περιβάλλοντός του τα οποία περιγράφονται στα κείμενα της Πύλης, συστήνουμε να επισκεφθεί ή να ενημερώσει άμεσα τον θεράποντα ιατρό του, αποφεύγοντας να καταλήξει ο ίδιος σε διάγνωση και, κυρίως, να μην υιοθετήσει αυτόβουλα τυχόν προτεινόμενη θεραπευτική αγωγή.

Η Ιατρική είναι μια επιστήμη σε διαρκή εξέλιξη. Οι διαχειριστές της Πύλης θα καταβάλουν κάθε προσπάθεια, ώστε το περιεχόμενο της Πύλης να είναι πλήρες και συμβατό με τις τρέχουσες επιστημονικές εξελίξεις. Ωστόσο, οι διαχειριστές της Πύλης δεν φέρουν ευθύνη για τυχόν μη πλήρη κάλυψη θεματικών ενοτήτων που ενδιαφέρουν τους πολίτες. (Προτείνουμε επικοινωνία στη διεύθυνση asclepieion@med.uoa.gr για την αποστολή υποδείξεων, σχολίων κλπ.)