Πλακουντική γαλακτογόνος ορμόνη (hPL)

Η πλακουντική γαλακτογόνος ορμόνη (human Placental Lactogen, hPL) είναι μια πεπτιδική ορμόνη του πλακούντα, που παρουσιάζει παρόμοια χημική δομή και βιολογικές δράσεις με την προλακτίνη και την αυξητική ορμόνη. Ονομάζεται επίσης και χοριακή σωματομαμοτροπίνη.

Παράγεται από τη συγκυτιοτροφοβλάστη του πλακούντα. Η έκκρισή της παρουσιάζει γραμμική συσχέτιση με τη μάζα του πλακούντα και αυξάνει προοδευτικά κατά τη διάρκεια της κύησης. Για το λόγο αυτό, χρησιμοποιείται ως δείκτης της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργικότητας του πλακούντα. Η ορμόνη εκκρίνεται στη μητρική κυκλοφορία και το αμνιακό υγρό, αλλά όχι στην εμβρυϊκή κυκλοφορία.

Λόγω ομοιότητας στη χημική δομή με την αυξητική ορμόνη, αποδίδεται στην hPL παρόμοια διαβητογόνος δράση. Αυτή είναι δυνατόν να εκφραστεί με αντοχή στην ινσουλίνη ή και με την εμφάνιση διαβήτη της κύησης. Παρά την ομοιότητα στη χημική δομή με την προλακτίνη, πιστεύεται ότι η hPL λίγο συμβάλλει στην παραγωγή του γάλακτος από τη μητέρα. Στην hPL, εξάλλου, αποδίδεται ρόλος στην ανάπτυξη ανοσολογικής ανοχής της μητέρας, απέναντι στα αντιγόνα του αναπτυσσόμενου κυήματος.