Κολπικό νατριουρητικό πεπτίδιο (ANP)

Το κολπικό νατριουρητικό πεπτίδιο (Atrial Natriuretic Peptide, ANP) ή αλλιώς, κολπικός νατριουρητικός παράγοντας (Atrial Natriuretic Factor, ANF) είναι μια πεπτιδικής φύσης ορμόνη που συντίθεται από κύτταρα του τοιχώματος των κόλπων της καρδιάς. Το ερέθισμα για την παραγωγή της ορμόνης είναι η υπερογκαιμία (η αύξηση του όγκου του αίματος, η αύξηση της συγκέντρωσης του νατρίου και η αυξηση της αρτηριακής πίεσης).

Με τη δράση της η ορμόνη αυξάνει τη νεφρική αποβολή του νατρίου, ελαττώνοντας τον όγκο του αίματος και την αρτηριακή πίεση. Ασκεί και αγγειοδιασταλτική δράση, ελαττώνοντας περαιτέρω την αρτηριακή πίεση. Επίσης, ελαττώνει την έκκριση της αλδοστερόνης, μιας ορμόνης του φλοιού των επινεφριδίων, που κατακρατά το νάτριο.