Αγγειοενεργό εντερικό πεπτίδιο (VIP)

Το αγγειοενεργό εντερικό πεπτίδιο (Vasoactive Intestinal Peptide, VIP) είναι μια πεπτιδικής φύσεως ορμόνη που εκκρίνεται από το έντερο. Έχει ανευρεθεί επίσης στο κεντρικό νευρικό σύστημα και την καρδιά.

Το VIP ασκεί διασταλτική δράση στα αγγεία. Αυξάνει την έκκριση υγρών και ηλεκτρολυτών από το πάγκρεας και τη χολή. Αναστέλλει την έκκριση γαστρικού οξέος και εμποδίζει την απορρόφηση από γαστρεντερικό βλεννογόνο. Προκαλεί χάλαση στους λείους μυς του εντέρου.

Όγκοι του γαστρεντερικού συστήματος που εκκρίνουν VIP αποκαλούνται βιπώματα (VIPomas). Χαρακτηριστικό των όγκων αυτών είναι ότι προκαλούν ένα χρόνιο σύνδρομο εκκριτικής διάρροιας (συνεχιζόμενη διάρροια υδαρούς μορφής), που προκαλεί αφυδάτωση και υποκαλιαιμία.