Αξιοποίηση ελεύθερου χρόνου εντός του Πάρκου

Να αξιοποιήσουμε τον ελεύθερο χρόνο μας…

Ο ελεύθερος χρόνος είναι πολύτιμος για να τον αφήσουμε να πάει χαμένος!

Ασφαλώς και πολλές φορές θέλουμε να πάμε κάπου να κάνουμε απλά πράγματα όπως να περπατήσουμε, να παρατηρήσουμε, να συζητήσουμε, να διαβάσουμε την εφημερίδα μας, να πιούμε τον καφέ μας.

Άλλες πάλι φορές θέλουμε να συναναστραφούμε με άλλους, να συζητήσουμε, να επιχειρηματολογήσουμε, να μάθουμε, να δημιουργήσουμε.

Μπορούμε να ασχοληθούμε με πολλά και ενδιαφέροντα θέματα στον ελεύθερο χρόνο μας. Μπορούμε για παράδειγμα:

Εντός του Ασκληπιακού Πάρκου της Ιατρικής Σχολής δεν υπάρχουν ειδικοί αναψυχής, λόγω του μεγέθους του και των ειδικών προδιαγραφών της Σχολής, ως εξειδικευμένου εκπαιδευτικού ιδρύματος. Υπάρχουν όμως μεγάλες δυνατότητες πληροφόρησης που αφορούν την Υγεία, την Πρόνοια και το Περιβάλλον.

Ειδικοί χώροι για τον Πολιτισμό, τις Επιστήμες και την εν γένει Παιδεία, πιστεύουμε ότι θα γίνουν και μάλιστα σύντομα στην ευρύτερη περιοχή, εντός δηλαδή του «Ασκληπιείου Πάρκου Αθηνών», το οποίο θα περιλαμβάνει και το Ασκληπιακό Πάρκο της Ιατρικής Σχολής.

Σωτηρίου Δημήτριος, Αν. Καθηγητής
Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής