Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος

Αυτοάνοσα νοσήματα
• Τι είναι τα αυτοάνοσα νοσήματα
• Παραδείγματα αυτοάνοσων νοσημάτων
• Αιτίες αυτοάνοσων νοσημάτων
• Ποιοί προσβάλλονται από τα αυτοάνοσα νοσήματα
• Η διάγνωση των αυτοάνοσων νοσημάτων
• Θεραπεία αυτοάνοσων νοσημάτων
• Η λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος
• Γλωσσάρι
Ρευματοειδής αρθρίτιδα
• Χαρακτηριστικά της ρευματοειδούς αρθρίτιδας
• Πως εκδηλώνεται και εξελίσσεται η ρευματοειδής αρθρίτιδα
• Συχνότητα, επιδημιολογία και επιπτώσεις της ρευματοειδούς αρθρίτιδας
• Τα αίτια της ρευματοειδούς αρθρίτιδας
• Διάγνωση της ρευματοειδούς αρθρίτιδας
• Θεραπεία της ρευματοειδούς αρθρίτιδας
• Σύγχρονη έρευνα για την ρευματοειδή αρθρίτιδα - Ελπίδα για το μέλλον
• Συνήθη ερωτήματα για την ρευματοειδή αρθρίτιδα
Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος
• Ορισμός-Κατάταξη
• Αίτια
• Συμπτώματα
• Διάγνωση
• Θεραπεία
• Λύκος και ποιότητα ζωής
• Λύκος και κύηση
• Σύγχρονη έρευνα - Ελπίδα για το μέλλον

ΠΡΟΛΕΓΟΜΕΝΑ

Η πρόοδος της Ιατρικής Επιστήμης, με την ανάπτυξη της Βιολογίας και της Βιοτεχνολογίας, οδήγησε στην πληρέστερη κατανόηση της αιτιολογίας και στην επαρκέστερη διάγνωση και θεραπεία των ανθρώπινων νοσημάτων. Η συνεχής ενημέρωση των ιατρών και τον παραϊατρικού προσωπικού για τις εξελίξεις αυτές είναι επιτακτική. Επίσης, η ενημέρωση των ασθενών για το νόσημά τους, τους καθιστά πιο συνεργάσιμους, με αποτέλεσμα την αρτιότερη αντιμετώπιση τον προβλήματος.

Μέσα στο πλαίσιο αυτό, η Παθολογική Φυσιολογία, δηλαδή ο τομέας της Ιατρικής πού μελετά την αιτιολογία και παθογένεια των νοσημάτων, με τη βοήθεια της Ελληνικής Εταιρείας Αυτοάνοσων Συστηματικών Ασθενειών, εξέδωσε δύο ενημερωτικά φυλλάδια. Το πρώτο αφορούσε γενικά την αιτιολογία, παθογένεια και θεραπεία των αυτοάνοσων νοσημάτων και το δεύτερο απαντούσε σε ερωτήσεις σχετικά με το Σύνδρομο Sjogren.

Σήμερα βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να εκδώσουμε με το τρίτο φυλλάδιο, που αφορά το Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο (ΣΕΛ). Ο ΣΕΛ είναι το κυριότερο από τα νοσήματα πού προκαλούνται λόγω της στροφής του «αμυντικού» (ανοσολογικού) συστήματος κατά του εαυτού του, δηλαδή είναι αυτοάνοσο νόσημα. Είναι νόσος της αναπαραγωγικής ηλικίας των γυναικών και είναι δυνατόν να προσβάλει όλα τα όργανα - συστήματα του οργανισμού.

Η πρόοδος στη διάγνωση, η καλύτερη γνώση της κλινικής εικόνας και η επαρκέστερη θεραπεία τον, είχαν σαν αποτέλεσμα τη μείωση της νοσηρότητας και την ελάττωση της θνησιμότητας από το νόσημα αυτό. Επομένως καλό θα είναι να γνωρίζουν όλοι οι γιατροί τα βασικά στοιχεία για τη διάγνωση και θεραπεία της νόσου.

Στο παρόν φυλλάδιο απλά, αλλά τηρώντας τους επιστημονικούς κανόνες, περιγράφουμε τα κυριότερα στοιχεία της νόσου. Πιστεύουμε ότι αυτό το φυλλάδιο θα αποτελέσει σημαντικό βοήθημα για τους ασθενείς που θα ήθελαν να γνωρίζουν περισσότερα για τη νόσο τους και συγχρόνως θα είναι χρήσιμος οδηγός για ιατρούς και παραϊατρικό προσωπικό.

Θέλω να ευχαριστήσω τον καθ. κ. Ορέστη Τσόλα για την σχολαστική επιμέλεια των κειμένων, την κ. Χριστίνα Μαλανδράκη και την εταιρεία Novartis που χωρίς τη βοήθειά τους δε θα ήταν δυνατή η εκτύπωση αυτού τον φυλλαδίου.

Χ. Μ. Μουτσόπουλος

Καθηγητής και Διευθυντής Κλινικής και Εργαστηρίου Παθολογικής Φυσιολογίας