Κεφαλομετρική Ακτινογραφία - Κροταφικό οστό

• 8. Τομική περιοχή άνω γνάθου
• 9. Γενειακή σύμφυση
Σημειώσεις

Η περιοχή του κροταφικού οστού είναι η πιο σκιερή (άσπρη) της κεφαλομετρικής ακτινογραφίας, λόγω της μεγάλης οστικής πυκνότητας. Στην περιοχή αυτή αναζητούμε:

Παρατηρείστε ότι τα βύσματα του κεφαλοστάτη, που τοποθετούνται στους έξω ακουστικούς πόρους, δεν συμπίπτουν με τη διαύγαση του πόρου, αλλά βρίσκονται πιο κάτω και εμπρός. Η θέση τους παρουσιάζει μεγάλη μεταβλητότητα μεταξύ διαδοχικών τοποθετήσεων του ασθενούς στον κεφαλοστάτη.

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα 4 ανατομικά στοιχεία που αναφέρονται.

Η ίδια περιοχή, όπως φαίνεται στο κρανίο. Παρατηρείστε τη ζυγωματική απόφυση, που κατευθύνεται προς τα εμπρός και έρχεται σε επαφή με το ζυγωματικό οστούν μέσω της κροταφοζυγωματικής ραφής . Η άνω επιφάνεια της ζυγωματικής απόφυσης αποτελεί οδηγό επίπεδο για την ανίχνευση του άνω τμήματος του έξω ακουστικού πόρου και της αρθρικής γλήνης.

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα ανατομικά στοιχεία.

Παραδείγματα της περιοχής του κροταφικού οστού.

Στην εικόνα έχουν ιχνογραφηθεί τα παρακάτω στοιχεία:

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα ανατομικά στοιχεία που αναφέρονται .

Στην εικόνα έχουν ιχνογραφηθεί τα παρακάτω στοιχεία:

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα ανατομικά στοιχεία που αναφέρονται.

Κεφαλομετρικά σημεία

Po (Porion): Το πιο πάνω σημείο του έξω ακουστικού πόρου.

Μηχανικό Po: Το μηχανικό Πόριο τοποθετείται 3.5 mm πιο πάνω από το κέντρο του βύσματος του κεφαλοστάτη. Χρησιμοποιείται όταν το ανατομικό Πόριο δεν είναι ορατό. Καλό είναι να αποφεύγεται, λόγω της μεγάλης μεταβλητότητας της θέσης του, ακόμη και μεταξύ διαδοχικών ακτινογραφήσεων του ιδίου ασθενούς.

Κεφαλομετρικά επίπεδα

Επίπεδο Φραγκφούρτης (FH): Το επίπεδο της Φραγκφούρτης ορίζεται από τα σημεία Porion και Orbitale.

Χαλαζωνίτης Δημήτριος, Επ. Καθηγητής Ορθοδοντικής, E-mail: dhal@dhal.com
Οδοντιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών