Κεφαλομετρική Ακτινογραφία - Υοειδές οστό

• 8. Τομική περιοχή άνω γνάθου
• 9. Γενειακή σύμφυση
Σημειώσεις

Η περιοχή του υοειδούς οστού είναι συνήθως δυσδιάκριτη λόγω της χαμηλής αντίθεσης της ακτινογραφίας. Η εικόνα δείχνει πόσο δύσκολα φαίνονται τα ανατομικά στοιχεία, τα οποία έχουν πολύ μικρή ακτινοσκιερότητα. Το σώμα του υοειδούς είναι το περισσότερο εμφανές στοιχείο. Από το σώμα προς τα πίσω εκτείνονται τα κέρατα του υοειδούς. Παρατηρούμε επίσης:

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα 6 ανατομικά στοιχεία που αναφέρονται.

Η ίδια εικόνα με την παραπάνω, αλλά επεξεργασμένη με ειδικό λογισμικό για να γίνουν ευκρινέστερα τα ανατομικά στοιχεία. Παρατηρείστε την 'κυβική' υφή, αποτέλεσμα του αλγορίθμου απωλεστικής συμπίεσης του αρχείου jpeg.

Παραδείγματα της περιοχής του υοειδούς.

Αριστερά η αρχική εικόνα και δεξιά η ίδια εικόνα μετά από επεξεργασία στον υπολογιστή.

Χαλαζωνίτης Δημήτριος, Επ. Καθηγητής Ορθοδοντικής, E-mail: dhal@dhal.com
Οδοντιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών