Κεφαλομετρική Ακτινογραφία - Αυχενικοί σπόνδυλοι

• 8. Τομική περιοχή άνω γνάθου
• 9. Γενειακή σύμφυση
Σημειώσεις

Στην αυχενική περιοχή παρατηρούμε τους αυχενικούς σπονδύλους και τη σύνδεσή τους με το ινιακό οστούν. Στην Ορθοδοντική ενδιαφερόμαστε κυρίως για τους δύο πρώτους αυχενικούς σπονδύλους (άτλαντας και άξονας), αν και οι επόμενοι δύο (3ος και 4ος) χρησιμοποιούνται μερικές φορές για την αξιολόγηση της στάσης της κεφαλής.

Τα στοιχεία που διακρίνουμε στην ακτινογραφία είναι:

Κινήστε το ποντίκι πάνω στην εικόνα για να δείτε τα ανατομικά στοιχεία που αναφέρονται.

Το ινιακό τρήμα, όπως φαίνεται από την εξωτερική επιφάνεια του κρανίου. Διακρίνονται οι δύο κόνδυλοι του ινιακού οστού, που εκτείνονται μέχρι το ήμισυ της προσθιοπίσθιας διαμέτρου του τρήματος.

Πλάγια όψη του ινιακού τρήματος με τους κονδύλους.

Παραδείγματα της περιοχής των σπονδύλων.

Δύο παραδείγματα όπου η εντομή για τη σπονδυλική αρτηρία έχει κλείσει από πάνω με οστική γέφυρα δημιουργώντας τρήμα.

Κεφαλομετρικά σημεία

Ba (Basion): Το πιο πρόσθιο σημείο στο χείλος του ινιακού τρήματος. Εντοπίζεται εύκολα αν ακολουθήσουμε προς τα άνω την κατεύθυνση που 'δείχνει' η οδοντοειδής απόφυση του άξονα.

Bo (Bolton): Το πιο άνω σημείο στην κοίλανση ακριβώς άπω των ινιακών κονδύλων.

Op (Opistion): Το πιο πίσω σημείο στο χείλος του ινιακού τρήματος.

Κεφαλομετρικά επίπεδα

Οπίσθια κρανιακή βάση: Ορίζεται από τα σημεία S και Ba.

Χαλαζωνίτης Δημήτριος, Επ. Καθηγητής Ορθοδοντικής, E-mail: dhal@dhal.com
Οδοντιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών