Όταν φεύγετε από το νοσοκομείο

Σχέση Ιατρού - Ασθενούς
• Τα δικαιώματα του ασθενούς
• Τα δικαιώματα του γιατρού
• Η σημασία του να αφουγκραζόμαστε το σώμα μας
• Η δική μας συμμετοχή
• Χαρακτηριστικά ενός καλού νοσοκομειακού τμήματος
• Είσοδος σε νοσοκομείο
• Εάν πρέπει να εισαχθείτε
• Όταν φεύγετε από το νοσοκομείο
• Διαφορές μεταξύ κρατικών νοσοκομείων και ιδιωτικών κλινικών
• Ο πόνος
• Η φυσιοθεραπεία
• Χρόνιες παθήσεις

(η θεραπεία έχει και συνέχεια)

Μετά από εγχειρήσεις, ηλικιωμένοι ασθενείς έχουν την τάση, όταν επιστρέψουν σπίτι, να παθητικοποιούνται (δεν θέλουν να σηκωθούν, δεν θέλουν να περπατήσουν, ζητούν να τους ταΐσουν κλπ.). Πρέπει να καθοριστεί συγκεκριμένο πρόγραμμα ενεργοποίησης και ο ασθενής θα πρέπει να πιεστεί ελεγχόμενα, με ταυτόχρονη παροχή κινήτρων (επισκέψεις σε φίλους, περίπατο, καφενείο κλπ.). Ορισμένες φορές η άρνηση κινητοποίησης προέρχεται από ανασφάλεια που έχει δημιουργηθεί, ιδιαίτερα αν η νοσηλεία είχε ως αιτία πτώση ή κάταγμα. Πτώση σε ηλικιωμένους, ακόμα και χωρίς συνέπειες, οδηγεί συχνά σε μείωση της αυτοπεποίθησής τους και κοινωνική απόσυρση (δεν βγαίνουν πια από το σπίτι). Η ανασφάλεια αυτή παρερμηνεύεται πολύ συχνά σαν "γηρατειά" και κινητική ανικανότητα..

Ιωάννης Στ. Παπαδόπουλος
Αναπληρωτής Καθηγητής