Ο πόνος

Σχέση Ιατρού - Ασθενούς
• Τα δικαιώματα του ασθενούς
• Τα δικαιώματα του γιατρού
• Η σημασία του να αφουγκραζόμαστε το σώμα μας
• Η δική μας συμμετοχή
• Χαρακτηριστικά ενός καλού νοσοκομειακού τμήματος
• Είσοδος σε νοσοκομείο
• Εάν πρέπει να εισαχθείτε
• Όταν φεύγετε από το νοσοκομείο
• Διαφορές μεταξύ κρατικών νοσοκομείων και ιδιωτικών κλινικών
• Ο πόνος
• Η φυσιοθεραπεία
• Χρόνιες παθήσεις

Παράγοντες που τροποποιούν τον πόνο

Ενίσχυση του πόνου

Μείωση του πόνου

Άγχος (είναι εντυπωσιακό πώς το άγχος

Ελπίδα

ενισχύει σημαντικά τον πόνο)

Προοπτική ζωής

Κοινωνικές επαφές

Αίσθημα αχρηστίας

Κινητικότητα

Οι καταστάσεις αυτές δεν είναι θεωρητικές και με λίγη επίδραση στον πόνο. Μπορούν να τροποποιήσουν τον πόνο σημαντικά ή και να το δημιουργήσουν.

Όσοι υποφέρουν από καρκίνο, δεν πρέπει να υποφέρουν και από πόνους. Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας υποστηρίζει ότι τουλάχιστον το 50% των καρκινοπαθών πονούν χωρίς λόγο και χωρίς καλή αντιμετώπιση. Αυτοί οι συμπολίτες χρειάζονται πρόγραμμα αντιμετώπισης του πόνου από ειδικό γιατρό, σε χρόνια βάση, συστηματικά και όχι περιστασιακά. Όμως δεν είναι ανάγκη να καταφύγει κανείς αμέσως σε ισχυρά αναλγητικά. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να διαφοροποιηθεί η αιτία του πόνου (π.χ. πίεση νεύρων, αρχόμενο κάταγμα;). Η αντιμετώπιση δεν ταυτίζεται πάντα μόνο με αναλγητικά.

Ο χρόνιος βασανιστικός πόνος μπορεί να εξαντλήσει τον οργανισμό και να τον οδηγήσει σε ανεπάρκεια αντιμετώπισης της πάθησης!

Ιωάννης Στ. Παπαδόπουλος
Αναπληρωτής Καθηγητής